Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Sportgas zaprasza na marcowy rajd rowerowy

Zapraszamy na 12-tą setkę do Czerwińska nad Wisłą
Wiosna za pasem, więc rozpoczynamy przygotowania do kolejnej Sportgasowej SETKI. Wyprawa do Czerwińska nad Wisłą będzie już dwunastą w setkowym cyklu.
Ruszamy 18-tego marca 2023 r. o godzinie 9:00 z leśnego parkingu w Palmirach znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Rataja i Kusocińskiego.
Tym razem drogi asfaltowe będą w zdecydowanej mniejszości (skończą się zarzuty tendencyjnego ustawiania tras pod gravela).
Kierunek przemieszczania się ustalimy na miejscu i będzie on uzależniony od kierunku wiatru dominującego w tym dniu - południowa część trasy biegnie w dużej części przez KmPN, w lasie mniej wieje.
Trasa będzie wiodła Kampinoskim Szlakiem Rowerowym i Szlakiem Wisły – Mazowsze. Po przeprawie na lewą stronę Wisły prawie w całości będziemy jechali Szlakiem pieszym Wyszogród-Modlin, a następnie Łącznikiem Modlińskim wrócimy do Palmir.
https://www.strava.com/routes/3059449997519676278
https://pl.mapy.cz/s/pojepezefu
Kolejny raz odwiedzimy Wyszogród. W czasie ostatniej wyprawy do Płocka nie mieliśmy czasu i energii na wejście na Górę Zamkową. Tym razem na pewno to nadrobimy.
Celem naszej wyprawy jest Czerwińsk nad Wisłą z imponującą historią i słynnym zabytkiem architektonicznym unikatowym w skali kraju.
  • Czerwińsk nad Wisłą i okolice ze względu na dogodne warunki (żyzne gleby, bliskość rzeki, położenie na przecięciu szlaków handlowych, obronny charakter miejsca, ośrodki kultu pogańskiego) były zasiedlone od niepamiętnych czasów. Momentem przełomowym w tysiącletniej historii Czerwińska było sprowadzenie tu Kanoników Regularnych ok. 1124 r. Budowa potężnej romańskiej świątyni p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie z fundacji biskupa płockiego Aleksandra z Malonne oraz klasztoru Augustianów świadczy o dobrym zagospodarowaniu i zaludnieniu Czerwińska i jego okolic, które weszły w skład pierwotnych włości konwentu. https://www.czerwinsk.pl/info/zawartosc/41
https://www.osmol.pl/czerwinsk-nad-wisla/
 
Obiad w połowie drogi w Przystani nad Wisłą w Wyszogrodzie. https://www.facebook.com/people/Przysta%C5%84-Wis%C5%82a/100083580991509/
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania rajdu z uwagi na siłę wyższą, a zwłaszcza niesprzyjające warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji wszyscy zgłoszeni uczestnicy będą poinformowani o zaistniałym fakcie co najmniej 24 h przed rozpoczęciem wydarzenia.