Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Zapraszamy na rajd rowerowy w okolice Czerska.

ZAPRASZAMY RAJD ROWEROWY. Lipcowa SETKA + SZEŚĆDZIESIĄTKA. Warto przyjrzeć się trasie i pojechać z nami -  https://www.strava.com/routes/2969554696380061454.
Tym razem zamykamy Zielony Pierścień Warszawy od południowego zachodu. W skład Zielonego Pierścienia wchodzą: Kampinoski Park Narodowy (I i II SETKA), Mazowiecki Park Krajobrazowy (V SETKA), oraz Chojnowski Park Krajobrazowy, do którego się właśnie wybierzemy.

Przygotowaliśmy dwie trasy:
Dłuższą 104 km https://www.strava.com/routes/2969554696380061454
oraz krótszą 62 km https://www.strava.com/routes/2978936230971064610
Trasy są tak przygotowane, aby obie grupy spotkały się o tym samym czasie na zamku w Czersku, oraz wspólnie zjadły obiad.

Rajd rozpoczniemy 16 lipca o godzinie 9:00 pod tężnią w Parku Zdrojowym im. Hrabiego Witolda Skórzyńskiego w Konstancinie-Jeziornie (dogodny parking dla samochodów na ulicy Źródlanej od strony tężni).

Po drodze wiele atrakcji: 
Park Zdrojowy położony jest w samym centrum uzdrowiskowej części Konstancina-Jeziorny. Jego główna aleja łączy ul. Piłsudskiego, jedną z najważniejszych arterii tej części miasta, z tężnią solankową. Park Zdrojowy, nazywany dawniej zakładowym, powstał na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego w. Autorem projektu parku był znany planista i ogrodnik inż. Walerian Kronenberg (1859–1934).
https://www.konstancinjeziorna.pl/warto-zobaczyc/park-zdrojowy

Tężnia solankowa Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. jest obiektem leczniczym – inhalatorium zewnętrznym. Została zbudowana w 1978 roku i jest zasilana solanką z położonego nieopodal odwiertu, która, dzięki stężeniu minerałów 7,5%, posiada właściwości lecznicze. Powietrze wokół Tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. Minerały w nim zawarte wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego.
http://teznia.com.pl/

Chojnowski Park Krajobrazowy (ChPK) utworzono w 1993 r., aby chronić wartościowy kompleks Lasów Chojnowskich, doliny rzeki Jeziorki i doliny Wisłą z piękną skarpą. Wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym daje Warszawie dobry klimat, a też jest zapleczem turystycznym i rekreacyjnym dla mieszkańców.
 https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/269-pttk-mazowsze-chojnowski-park-krajobrazowy

Zamek w Czersku
Czersk, obecnie urokliwa, otoczona sadami wieś na wysokiej wiślanej skarpie, niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich, potem własnością królów polskich.
Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Chociaż w ciągu wieków został mocno zniszczony, to jego wyniosłe wieże górujące nad okolicą nadal świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.
https://zamekczersk.pl/

Góra Kalwaria:
Ratusz - do dziś jest siedzibą władz miejskich, a został zaprojektowany przez Bonifacego Witkowskiego oraz Henryka Marconiego i wybudowany w latach 1829-1834 w stylu klasycystyczny.
We wnętrzu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego można zobaczyć jeden z ciekawszych i cenniejszych zabytków Góry Kalwarii – woskową Pietę z XVI w. W świątyni znajduje się też sarkofag pochowanego tam biskupa Stefana Wierzbowskiego oraz dwa pochodzące z końca XVII w. obrazy namalowane przez Federica Barocciego, czyli „Przybicie do krzyża” oraz „Zdjęcie z krzyża”.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/gora-kalwaria-atrakcje-zabytki-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc/v6n92l2

PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie
Na zakończenie rajdu zainteresowani będą mogli odbyć relaksujący spacer po ogrodzie botanicznym, w którym znajduje się interesująca kolekcja rośli z całego świata.
 https://ogrod-powsin.pl/

Rezerwat „Las Kabacki”
Rezerwat przyrody „Las Kabacki” im. Stefana Starzyńskiego powstał 11 sierpnia 1980 r. na  powierzchni 902,68 ha (obecnie924,72 ha). Jest największym kompleksem leśnym spośród  15 wchodzących w skład lasów miejskich Warszawy a także największym rezerwatem  województwa mazowieckiego. Teren jego obszaru jest równinny z wyjątkiem                            części  wschodniej, gdzie znajduje się odcinek Skarpy Warszawskiej.
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/359-pttk-mazowsze-rezerwat-las-kabacki