Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Zapraszamy na wrześniową SETKĘ do Lipiec Reymontowskich

Kontynuując cykl „Śladami Wielkich Polaków”, ruszymy na ziemię łowicką, do Lipiec Reymontowskich rozsławionej przez noblistę Władysława Reymonta.
Start 16 września 2023 r. o godzinie 9:00 spod Pomnika Partyzantów Poległych w Bitwie nad Rawką na Rynku Tadeusza Kościuszki w Bolimowie (dogodny dojazd z W-wy autostradą A2).
W Bolimowskim Parku Krajobrazowym byliśmy w kwietniu 2022 roku. Zatem kolejny raz, ale już inną trasą, przejedziemy przez dolinę Rawki - ostatniej rzeki Polski środkowej, która prawie w pełni zachowała swój naturalny charakter. Następnie skierujemy się do Lipiec Reymontowskich.
https://www.strava.com/routes/3108859699594947058
https://pl.mapy.cz/s/copurekoge
Władysław Reymont w latach 1889-1891 pracował w Lipcach na stanowisku starszego pracownika na kolei. Mieszkał on wtedy w niewielkim domku dróżnika, tuż za wsią w pobliżu stacji kolejowej. To właśnie tutaj pisarz obserwował życie na wsi, które potem znalazły odzwierciedlenie w powieści „Chłopi”. Do dziś zachował się XIX wieczny domek w którym mieszkał Reymont http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/36388,lipce-reymontowskie-domek-reymonta-w-lipcach-reymontowskich.html. Dodatkowo na miłośników twórczości Reymonta w Lipcach Reymontowskich czeka Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta https://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_regionalne, a dla miłośników historii Muzeum Czynu Zbrojnego https://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_zbrojnego.
Obiad w Karczmie u Boryny https://karczmauboryny.com/.
Dla amatorów krótszych dystansów proponujemy trasę 62 km: https://www.strava.com/routes/3135300839169163650. Start o 9:45 w Stachlewie- koło kościoła p/w NMP Jasnogórskiej. Znajduje się tam parking, na którym można zaparkować samochód. Zgłoszenia prosimy wysłać drogą mailową na adres: rowery@sportgas.pl.